I. Audyt zerowy:
- Jest to nic innego jak spotkanie w Państwa firmie w której ma zostać wdrożony standard IFS Food, w celu uzyskania informacji o Państwa zakładzie, przeprowadzeniu oceny pod kątem spełnienia stawianych przez standard IFS Food wymagań.
- Na tym spotkaniu dowiedzą się również Państwo szczegółowo jak wygląda współpracą ze mną od tego momentu, aż do uzyskania certyfikatu IFS Food. W zależności od tego czy forma współpracy będzie Państwu odpowiadała, podpisujemy stosowną umowę na wdrożenie i certyfikację systemu IFS Food.
II. Przygotowanie dokumentacji systemowej zgodnej ze standardem IFS Food:
- Na tym etapie, na podstawie informacji, które od Państwa uzyskałem, tworzę dokumentacje zgodną ze standardem IFS Food, która jest niezbędna do przeprowadzenia procesu certyfikacji systemu IFS Food.
- Standard IFS Food v8. został podzielony na następujące rozdziały:
1. Zarządzanie i zaangażowanie
2. System zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności
3. Zarządzanie zasobami
4. Procesy operacyjne
5. Pomiar, analiza, doskonalenie
Według wyżej wymienionych rozdziałów i stawianych w nich wymagań przygotowuję Księgę systemu zarządzania i bezpieczeństwem żywności według standardu IFS Food v8 oraz wszelkie niezbędne procedury i instrukcje, a także wzory koniecznych do prowadzenia zapisów.
III. Wdrożenie systemu IFS Food
- Po przygotowaniu dokumentacji IFS Food, kontaktuje się z Państwem by umówić się na kolejną wizytę. Na tym spotkaniu przedstawiam Państwu całą dokumentację systemową związaną z systemem IFS Food i szkolę wyznaczone osoby do prowadzenia odpowiednich zapisów.
Na tym spotkaniu omawiamy również sam proces audytu i certyfikacji standardu IFS Food.
- Po wspólnie ustalonym czasie przyjeżdżam do Państwa ponownie w celu sprawdzenia czy zapisy
z systemu IFS Food są prowadzone prawidłowo i systematycznie. W razie stwierdzonych nieprawidłowości, pomagam skorygować błędy.
IV. Audyt i certyfikacja IFS Food
- Jeżeli wyrażą Państwo chęć współpracy, już po pierwszym spotkaniu przesyłam w Państwa imieniu prośbę o przygotowanie oferty certyfikacji systemu IFS Food do jednostki certyfikującej. Po otrzymaniu i zaakceptowaniu oferty przez Państwo, jest ustalany termin audytu według standardu IFS Food.
- Tuż przed wyznaczonym terminem audytu IFS Food ponownie Państwa odwiedzam byśmy wspólnie mogli sprawdzić czy zakład spełnia wymogi standardu IFS Food i czy zapisy są odpowiednio prowadzone.
- Audyt certyfikujący IFS Food przeważnie odbywa się w ciągu dwóch dni. W tym czasie oczywiście jestem w Państwa firmie i przedstawiam w Państwa imieniu wdrożony w zakładzie system IFS Food. Formalności związane z wydaniem certyfikatu IFS Food, na ogół mogą potrwać kilka tygodni, dlatego po zakończonym audycie występuję w Państwa imieniu do jednostki certyfikującej o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność prowadzonego w Państwa zakładzie systemu ze standardem IFS Food oraz zawierającego informacje, że oczekujemy na wydanie certyfikatu IFS Food.
- W przypadku stwierdzenia niezgodności podczas audytu certyfikującego IFS Food, przygotowuję w Państwa imieniu działania korygujące wymagane przed audytora IFS Food.
Posiadanie przez firmę certyfikatu IFS Food pomaga w firmie poprzez zwiększenie do niej zaufania, że produkuje bezpieczne i najwyższej jakości wyroby. Bardzo często duże firmy produkujące żywność, uzależniają chęć współpracy z mniejszymi właśnie od posiadanego przed daną firmę certyfikatu IFS lub BRC. Ponadto posiadanie certyfikatu IFS Food lub BRC GS Food jest dla większych firm formą gwarancji, przez co firmy te są rzadziej przez nieaudytowane.